Rodzaje mikserów i ich najważniejsze parametry

Miksery goszczą w polskich domach już od kilkudziesięciu lat, jednak wciąż cieszą się dużą popularnością. Dzieje się tak dlatego, ponieważ są to urządzenia o szerokim zastosowaniu, stosunkowo niedrogie i poręczne. Przy ich pomocy można na przykład wymieszać masę na ciasto, ubić śmietanę, a nawet przygotować koktajl ze świeżych owoców.

Rodzaje mikserów

zastosowanie mikserów

Dostępne są dwa rodzaje mikserów – ręczne i stacjonarne. Te pierwsze można kupić już za kilkadziesiąt złotych i trzyma się je w ręku podczas użytkowania. Zwykle oferują one mniejszą moc niż miksery stacjonarne, jednak do większości zastosowań jest ona w zupełności wystarczająca. Niektóre ręczne wersje wyposażone są w dodatkowy kielich, który przytwierdza się do urządzenia w specyficznych sytuacjach.

Miksery stacjonarne są dość duże, masywne i dysponują dużą mocą. Urządzenie tworzy jedną całość wraz z korpusem i przytwierdzonym pojemnikiem, dzięki czemu może pracować samo, bez pomocy rąk. Wystarczy je jedynie włączyć i ustawić odpowiednią prędkość.

Warto także wspomnieć o mikserach planetarnych, które są typem wersji stacjonarnej, jednak posiadają znacznie szersze spektrum zastosowań i są przez to dużo droższe. Najczęściej wykorzystywane są w celach profesjonalnych.

Parametry mikserów

Najważniejszymi parametrami mikserów są moc, możliwość regulacji prędkości oraz generowany hałas. Pierwszy z nich wyrażany jest w watach i mówi o efektywności urządzenia. Większość sprzętów dostępnych na rynku posiada moc od 200 do 500 W, jednak niektóre mogą dysponować nawet mocą 1000 W. Większa wartość parametru pozwala na bardziej komfortową pracę.

W kwestii możliwości regulacji prędkości należy wspomnieć, że już najtańsze modele posiadają co najmniej 5-stopniową skalę z trybem turbo. Urządzenia z wyższej półki cenowej oferują 10, a nawet kilkanaście poziomów regulacji prędkości.

Każdy sprzęt wyposażony w silnik elektryczny generuje pewien hałas. Niektóre miksery potrafią pracować bardzo głośno – nawet 80 dB, zaś najcichsze około 60 dB. Różnica 20 dB to wbrew pozorom spora rozbieżność.