Ościeżnica regulowana – do czego służy?
Na rynku dostępne są dwa rodzaje ościeżnic: ościeżnica stała i ościeżnica regulowana. To, jaką futrynę wybierzemy do obramowania naszych drzwi, zależy przede wszystkim od tego, jakie ściany są w naszym mieszkaniu. Przed dokonaniem wyboru odpowiedniej ramy warto spojrzeć, jak grube mury są w domu. Jeśli są niestandardowych wymiarów, to najlepiej wybrać ościeżnicę regulowaną.
Ościeżnica regulowana – charakterystyka
Ten rodzaj futryny charakteryzuje się przede wszystkim tym, że można ją dostosować do rozmiaru ściany i otworu drzwi. Należy pamiętać, że w tym przypadku liczy się dolna granica szerokości w otworze drzwiowym i wynosi ona 75 mm. Jeśli chodzi o górną granicę, to nie ma tu wyznaczonych limitów. Ościeżnica regulowana sprawdza się w większych pomieszczeniach. Jest dobrym elementem wykończeniowym i dekoracyjnym.
Jak wygląda ościeżnica regulowana?
Każda ościeżnica składa się z trzech elementów, tak jest również w przypadku obramowania regulowanego. Ościeżnica regulowana jest zbudowana z dwóch baz oraz jednej równoległej do podłoża belki. Te fragmenty są niezastąpione przy tworzeniu ramy drzwi. Sprawiają one, że futryna jest bardzo wytrzymała.
Z jakich materiałów robi się futryny regulowane?
Do wytwarzania ościeżnic wykorzystuje się różne surowce, w zależności od tego, jakie mają spełniać dodatkowe funkcje. Mogą być one zrobione z materiałów drewnopochodnych, PCV, ze stali, aluminium lub litego drewna.
Ościeżnica regulowana montowana jest głównie po to, aby drzwi mogły być umieszczone na odpowiedniej wysokości. Taka rama pozwala na swobodne otwieranie i zamykanie drzwi, szczególnie w mieszkaniach z niestandardowymi wymiarami murów.