Koszty użytkowania światła
Gdy tworzy się instalacje świetlne w pokojach w domu czy mieszkaniu, ważne jest branie pod uwagę również kosztów użytkowania światła w dłuższym okresie. Ważne jest z tego powodu decydowanie się na wybór takich konstrukcji wyrobów świetlnych, które są odpowiednio dopasowane do konkretnego pomieszczenia. Obejmuje to między innymi:
- żyrandole,
- lampy,
- plafony.
Wpływ żarówek na koszty oświetlenia
Na to, ile będzie płaciło się za oświetlenie wpływają również kupowane żarówki, które zastosuje się do poszczególnych opraw. Poszczególne źródła światła mają odmienne parametry, co dotyczy również energooszczędności. Jeśli chce się ograniczyć koszty korzystania z oświetlenia, warto wybierać takie typy żarówek, które pozwalają na ograniczenie zużywania energii elektrycznej.
Do najbardziej ekonomicznych zaliczają się żarówki rodzaje LED. Jeśli chce się postawić na żarówki o dużo większej mocy od tradycyjnych, ale niższych kosztach zużycia energii można zdecydować się na świetlówki. Trzeba brać pod uwagę, że do poszczególnych typów opraw trzeba wybierać nieco inne żarówki. Warto w tym względzie poświęcić trochę czasu na sprawdzenie żarówek rodzaje pod kątem mocy, natężenia.
Odpowiednie barwa światła
Przy poszczególnych źródłach światła można uzyskać odmienną barwę światła. Rozwój energooszczędnych żarówek sprawia, że pojawiają się źródła światła, które są dostępne w różnorodnych barwach. Pozwala to wybrać również takie, które nie odbiegają barwą od naturalnego światła czy światła żarówek tradycyjnych. W ten sposób przy żarówkach rodzaje bardziej energooszczędnych można uzyskać oczekiwaną barwę.
Barwa światła wpływa zarówno na skłonność do aktywności osób przebywających w pomieszczeniach, jak i na sposób postrzegania poszczególnych elementów wnętrza. Warto w tym względzie korzystać z takich typów żarówek, które mają barwy dopasowane do konkretnego pokoju. Inne barwy sprawdzają się w kuchni czy łazience, a inne w salonie.