Doniczki samonawadniające – zalety i wady tego rozwiązania
Pomimo tego że podlewanie roślin jest podstawową formą dbania o nie, to jednak zaskakująco wiele osób po prostu o tym zapomina. A jak wiadomo, brak regularnego dostarczania roślinom wody szybko kończy się ich uschnięciem. Często w przypadku takiego problemu polecane jest zakupienie specjalnej donicy samonawadniającej. Czy faktycznie jest to dobra inwestycja i warto się takim rozwiązaniem zainteresować?
Czym są doniczki samonawadniające?
Jak można łatwo wywnioskować po nazwie, doniczka samonawadniająca to taka wersja, która w jakiś sposób automatycznie dostarcza roślinie wodę. Jak to jednak jest możliwe i na czym to rozwiązanie polega?
Choć wydawać się może, że ma się tu do czynienia z jakimś skomplikowanym mechanizmem i zaawansowanymi rozwiązaniami technologicznymi, to jednak tak naprawdę sama budowa takiej doniczki jest bardzo prosta. Składa się ona bowiem z dwóch części — górnej z ziemią i dolnej z wodą. Obie te komory połączone są ze sobą kilkoma bardzo cienkimi kanalikami, przez które korzenie rośliny mogą bez większych problemów pobierać wodę ze zbiornika. A z racji tego, że jest on naprawdę sporej pojemności, woda w takiej donicy wystarcza często nawet na kilka tygodni. Żaden zapominalski nie straci ani jednej rośliny więcej z powodu jej niepodlania na czas.
Jakie są zalety takich doniczek?
Omawianie tego typu doniczek powinno się zacząć oczywiście od najciekawszych ich cech, czyli od zalet. Czym pozytywnym w takim razie wyróżniają się spośród innych dostępnych na rynku rozwiązań?
Zdecydowanie najważniejszą korzyścią jest fakt, że posiadając taką doniczkę, nie musimy już zbyt często pilnować, aby ziemia w niej była odpowiednio wilgotna. Jest to ogromna zaleta, która całkowicie wywraca do góry nogami klasyczny sposób uprawy domowych roślin doniczkowych.
Na tym jednak zalety takiej donicy się nie kończą. Dodatkowo na uwadze należy mieć, że są to donice po prostu bardzo ładne. Z reguły posiadają nowoczesny, bardzo charakterystyczny i minimalistyczny wygląd, który świetnie pasuje do obecnie modnego stylu aranżacji wnętrz.
Wspomnieć trzeba także o tym, że taka donica bardzo dobrze oddziałuje na roślinę. Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, lecz niezwykle często podczas podlewania popełniane są poważne błędy, które mogą nawet skutkować pogorszeniem się kondycji hodowanej rośliny. System samonawadniający zapobiega takim pomyłkom, co skutkuje lepszym wzrostem roślin.
Czy doniczki samonawadniające mają jakieś istotne wady?
Czytając o zaletach doniczek samonawadniających, jawi nam się produkt naprawdę wysokiej klasy, który z całą pewnością będzie mile widziany w każdym domu. Wiedzieć jednak trzeba, że posiada on nie tylko ciekawe zalety, lecz także dość poważne wady. O czym konkretnie mowa?
Oczywiście najważniejszym minusem jest cena takiej donicy, która jest wielokrotnie wyższa niż klasycznej, prostej odmiany zrobionej z plastiku. Podczas gdy plastikowa donica może kosztować kilkanaście złotych, jej wersja samonawadniająca to już wydatek nawet kilkuset złotych.